Zdraví dutiny ústní a jeho dopad na celkový stav organismu

Na úplný začátek bychom rádi podotkli, že dentální hygiena není pouze estetické ošetření, ošetření „nad rámec“ běžné péče zubního lékaře, ale jedná se o komplexní přístup ke zdraví dutiny ústní a potažmo celého organismu.

Nás Vaše zdraví zajímá a Vás by mělo také. Proč?

V dnešním článku se zaměříme na úzký vztah mezi zdravím dutiny ústní a zdravím celého těla.
Ptáte se, jakým způsobem krvácení dásní může ovlivnit třeba Vaše srdce? Pak čtěte dál…

Dutina ústní je jako vstupní brána našeho organismu

V ústech máme přes 700 druhů bakteriálních rodů, ale i virů a plísní. Spolu vytvářejí pestrý mikrobiální ekosystém. Většina bakterií s námi žije v symbióze, ovšem při přemnožení jistých typů hrozí, že se prostřednictvím krevního oběhu dostanou do celého těla. Mohou způsobit onemocnění jiných orgánů, zhoršit stav již existujícího chronického onemocnění, průběh operací, hojení, či negativním způsobem ovlivnit těhotenství a porodní hmotnost miminka.

Některé bakterie mají schopnost vytvářet v ústech velmi odolné struktury, ve kterých mají bakterie optimální podmínky k množení. čímž několikanásobně zvýší své počty, vzniklý film se usadí a dochází k tvorbě zubního plaku.

Zubní plak jako prapůvodce obtíží

Zubní plak je příčinou nejčastějších onemocnění v ústech. V jednom z předešlých článků jsme si rozebrali podstatu krvácení dásní a onemocnění zvaných gingivitida (zánět dásní) a parodontitida (zánět závěsného aparátu zubů), tudíž již s jistotou víme a známe, že pokud nedodržujeme výbornou hygienu, drží se na zubech, dásních a celkově v dutině ústní zubní plak. Jeho podstatou, krom jiného, jsou bakterie, které rozkládají cukry a vytváří kyselé prostředí, jehož působením dochází k naleptávání měkkých i tvrdých tkání v ústech a vzniká tak riziko rozvoje zánětu dásní, parodontitidy a zubního kazu. Pokud nedojde k odstranění zubního plaku, či jeho odstranění zanedbáme, plak zmineralizuje a přemění se v zubní kámen, který navíc škodí i mechanicky – např. utlačuje dásně, zneprůchodní oblast mezizubí a celkově ztěžuje provedení důkladné hygieny, může dokonce i bránit správnému nasazení zubních náhrad.

Při všech výše zmíněných onemocněních je zdraví ústní dutiny poškozené a s ním je ohrožené i zdraví celého těla.

Zánět dásní je často opomíjen, zánět kdekoliv jinde v těle přitom často řešíte obratem

Zůstaneme chviličku ještě u zánětu dásní, který je, bohužel, velmi rozšířeným onemocněním a velice často opomíjeným. Vezmeme-li si v úvahu velikost postižené a zanícené tkáně, dostaneme se jednoduchým propočtem při průměrné velikosti zanícené tkáně okolo 5mm a ploše všech zubů v minimálním počtu 28 na výsledek okolo 40cm2 chronicky zanícené tkáně. Pokud je zánět rozsáhlejší, stoupá i celková plocha postižené oblasti. Zánět je samozřejmě doprovázen silným překrvením za současného ztenčení stěny oddělující patogenní organismy (a jejich vyprodukované toxiny) a krevní řečiště, kterým se, dojde-li k porušení této již významně oslabené stěny, zánět se velice snadno roznese do celého těla. Tím rapidně stoupá riziko všech možných druhů onemocnění.

Infarkt, osteoporóza, mrtvice, cukrovka i předčasný porod

Jeden jediný zánět dásní zdojnásobuje riziko rozvoje osteoporózy, mrtvice i onemocnění koronárních tepen – tedy infarktu myokardu.

S 2-5x větší pravděpodobností hrozí rozvoj dýchacích onemocnění a rozvoj či zhoršení cukrovky
a se 4-7% větší pravděpodobností hrozí riziko předčasného porodu a snížené porodní hmotnosti novorozence.

Není to však vždy pouze o statistikách, je prokázáno, že vyskytující se zánět dásní (respektive toxiny vyprodukované přítomnými bakteriemi) zpomalují hojení ran, což je jednou z možných komplikací operací, zhoršují reakce na léčbu celkových onemocnění diabetiků a onkologicky nemocných pacientů.

Parodontitida je rizikový faktor pro kardiovaskulární onemocnění spojená s aterosklerózou, bakteriální endokarditidou (bakteriální zánět srdečních chlopní), pro revmatické onemocnění, osteoporózu, metabolický syndrom (skupina faktorů, které společně zvyšují riziko onemocnění koronárních cév, infarktu, cukrovky), cukrovku a onemocnění ledvin. Spojuje se také s rizikem vzniku neurodegenerativních onemocnění jako je Alzheimerova choroba.

TIP ordinace DENTO: Řešte zdraví své dutiny ústní, jde Vám "pouze" o život.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz