SPRÁVNÝ VÝBĚR VHODNÉ DĚTSKÉ ZUBNÍ PASTY

Dětská zubní pasta – existují nějaká kritéria pro její výběr, nebo můžete zvolit jakoukoliv zubní pastu běžně dostupnou v kdejaké drogerii? Můžete dítěti s klidným srdcem nabídnout tu, kterou doma aktuálně používá celá rodina?

Na to pojďme podívat…


Při výběru dětské zubní pasty se vždy zaměříme na:

-        Věk dítěte

-        Schopnost dítěte vyplivovat přebytky zubní pasty

-        Složení zubní pasty

-        Obsah fluoridů

-        Chuť

Na rozdíl od dětského kartáčku, který je vhodné pořídit již s prvním prořezaným zoubkem, s nákupem dětské zubní pasty můžete klidně posečkat až do druhého či třetího roku věku dítěte. Pokud však zubní pastu chcete začlenit do denního rituálu péče o dětské zoubky, je třeba se řídit několika pravidly a pozorně číst informace uvedené na jejich obalu.

Věk dítěte

Věk dítěte je zásadním kritériem pro volbu zubní pasty, rozhodující o obsahu a množství fluoridů.

Pro dítě do 3 let je vhodné zvolit zubní pastu buď bez obsahu fluoridů, nebo do maximální výše 400ppm. Dítě ve věku do 3 let nemusí zvládat techniku vyplivování a přebytky pasty polyká. V takovém případě může dojít ke zbytečnému zatěžování dětského zažívání a k systémovému působení, které se může projevit až rozvojem fluorózy, neboli stavu, kdy dochází k permanentní změně vzhledu zubní skloviny. Charakteristické pro tento stav jsou bělavé až hnědavé flíčky.

U dítěte zpravidla okolo 6. roku dochází k první výměně mléčných zoubků za zuby stále (není však výjimkou rok 5. a 7.), proto si můžeme dovolit zakoupit pastu s vyšším obsahem fluoridů, které chrání náchylnou sklovinu čerstvě prořezaných stálých zubů před vznikem zubního kazu. Mezi 4.rokem a 6.rokem proto volíme zubní pastu s jejich obsahem mezi 500 – 750 ppm.

U dětí nad 7 let, které prochází výraznou vlnou obměny mléčného chrupu za stálý, už můžeme volit zubní pasty s obsahem nad 1000ppm fluoridů. Vhodné je již také omezit sladké příchutě zubních past a orientovat se na více ty svěží, které jsou běžnou součástí past pro dospělé.

Ve složení dětských zubních past doporučujeme vyhýbat se jakýmkoliv nadbytečným sladidlům, parabenům, barvivům a sloučeninám PEG a PPG.

Tip DENTO ordinace: dětem do 3 let štětinky kartáčku zubní pastou pouze lehce zamažeme, dětem od 3 let aplikujeme velikost odpovídající kuličce hrášku

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz