RTG v ordinaci zubního lékaře a dentální hygienistky

RTG snímky – co to je?

RTG snímky jsou jednou ze základních vyšetřovacích metod v lékařství.

Princip rentgenového snímku je podobný snímku fotografickému.

Základem je použití fotografického papíru, který na světle černá. Pro rentgenový snímek se používá fotografický papír se zesilovací fólií uzavřený v neprůhledné kazetě, kam proniká jen a pouze rentgenové záření. Výsledkem působení světlo/tma dochází k tvorbě černobílého obrázku s jasnou vnitřní strukturu – rozlišíme obrys měkkých tkání a kostry, a to právě díky vlastnostem rentgenového záření, které na rozdíl od běžného světla projde skrz.

Jaký je účel zhotovení RTG snímků? Má to vůbec nějaký specifický důvod?

Pomocí rentgenového snímku máme přehled o místech, které běžné oko běžným pohledem nevidí. Vidíme stav a uložení zubů, vidíme situaci pod dásní, vidíme strukturu a hustotu kosti a toto vše dohromady nám pomáhá odhalit možný začínající problém.
Díky jeho včasné diagnostice tak máme možnost ovlivnit výsledek tohoto počínajícího či už rozjetého problému.

Jaké druhy RTG snímků se v ordinaci běžně provádí?

Provádí se buď bite-wing - interproximální snímky (laicky řečeno: skousnete si destičku) či OPG - tzv velký rentgen, který monitoruje čelist jako celek a ne pouze určitou malou ohraničenou oblast.

Dostává se mi do těla při zhotovení těchto snímků nějaké záření?

Odpověď je ano, ALE…

Záření při rentgenu, které do těla dostanete, zpravidla není tak vysoké jako Vaše obavy. Je nutné si uvědomit, že záření do těla dostáváte každý den - vyskytuje se totiž mj. i v běžném okolním prostředí. Absorbujete ho pouze svou existencí, chozením na procházky, prací, prakticky řečeno „pouhým životem“ jako takovým.

O jak velkých dávkách záření se bavíme?

Z přírodního prostředí každý člověk obdrží dávku radiačního záření okolo 2,5-3 mSv/rok. To máme dávku zhruba 0,0068 - 0,0082 mSv/den.

Jak velkou dávku mohu očekávat během zhotovení RTG snímku?

Provede-li se malý rentgen tzv. bite-wing (představte si jako skousnutí té destičky) dostanete do těla dávku zhruba 0,005 mSv, což se rovná 1 dni běžného života.

Provede-li se velký rentgen (OPG), dostanete do těla dávku sice dvojnásobnou - 0,01 mSV, ale reálně tato dávka odpovídá pouze 2 dnům naprosto běžného života, či 1 letu letadlem na dovolenou.

RTG také nepůsobí plošně na oblast celého těla, nýbrž je dobře lokalizovaný a při vyhotovení snímku se užívá adekvátní ochrany, aby množství absorbovaného záření bylo skutečně co nejnižší.

Jaké ochrany se běžně užívá?

Jedná se zpravidla o ochranné límce a vesty.

Zajímavost DENTO ordinace na závěr: Věděli jste, že pouze od neděle do dnešní středy jste svým běžným životem na této zemi absorbovali dávku záření odpovídající 3 malým rentgenům?

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz