Dětská kousátka

Období prořezávání prvních zoubků není snadnou záležitostí. Leckdy bolest cítí nejenom dítě, ale i jeho rodič ve snaze mu co nejvíce ulevit. Prořezávání zoubků je často velmi bolestivou záležitostí, která ovlivňuje náladu a chování dítěte.

Jednou z možností, jak dítěti částečně ulevit, je koupě kousátka. Dobře zvolené kousátko dítěti uleví, zabaví ho a oddálí tak interval dalšího možného řešení – aplikace topických analgetik, léků proti bolesti apod.

Jaké je orientační schéma prořezávání mléčných zubů?

Ačkoliv je prořezávání zoubků značně individuální záležitostí, existuje orientační schéma s časovou indikací.

Jako první se prořezávají dolní první řezáky mezi 6.-8. měsícem života. Následují horní řezáky ve zhruba stejném věkovém okně. Postranní horní a dolní řezáky se objevují okolo 8.-9. měsíce. V roce až roce a půl se prořežou první stoličky. Špičáky spatříte ve věku roku a půl až třičtvrtě a mléčnou sadu zoubků uzavírají druhé stoličky, které si mohou dát lehce načas a objevit se až okolo 20.-30. měsíce. Prořezávání stoliček bývá spojené s určitou dávkou náročnosti, jelikož se jedná o relativně velikou plochu, která se dětské pusinky musí prořezat. Výjimkou nebývají ani špičáky, které jsou jako malé jehličky.

K čemu kousátko slouží a na jakém principu funguje?

S prořezáváním zubů úzce souvisí stav dásní. Jsou v místě, kde se nový zub připravuje na prořezání do dutiny ústní, nateklé, jsou podrážděné, někdy lze spatřit i malý hematom, modřinku v místě tlaku zubu pod dásní.

Kousátkem si miminko masíruje oteklé dásně, čímž zmírňuje akutní bolest.
Díky zvýšenému prokrvení reguluje vznik otoků a eliminuje vznik zánětu. Žvýkacím pohybem posiluje svaly čelisti a v neposlední řadě rozvíjí své smysly.

Jaké druhy kousátek na našem trhu existují?

Dětská kousátka nemají žádné pevně dané kategorie, obecně se však dá říci, že se rozdělují na kousátka: dřevěná a silikonová, chladící, logopedická, ve formě držáku na dudlík, hracích kroužků a kousátek do ručičky různých barev a tvarů.

V dnešní době se kousátka často kombinují s hračkami pro lepší zaujetí smyslů dítěte – dnes tedy kromě hrbolků, výstupků a výplní dokonce i chrastí, vrní, hrají, či se připojují k oblíbené mazlící dečce.

Chladící kousátka bývají plněná vodou, jiná jsou plněná gelem. Gelová kousátka vydrží delší dobu nachlazená než ta obsahující vodu, ale samozřejmě jakýkoliv kontakt s vychlazeným předmětem je na bolestivé dásně příjemný. Kousátko pravidelně kontrolujeme pro případná poškození a chladíme ho v lednici.

Ať už zvolíte jakýkoliv druh kousátek, vždy se ujistěte o zdravotní nezávadnosti a souladu s platnými normami. Volte vždy kvalitní kousátko od kvalitního výrobce.

Kdy je vhodné kousátko pořídit?

Vhodný čas prakticky neexistuje. Některá miminka mají kousátka od narození, jiná je nikdy nevyužijí. Liší se pouze hranicí, kdy je miminko schopné si kousátko užít na maximum od zhruba 3m věku.

TIP DENTO ordinace: Vybírejte kousátko, které dítě na první pohled zaujme, bude ho bavit a brzo si ho zamiluje.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz