Dentální nit - proč, kdy a jak ji správně používat?
Dentální nit je jedním z nejrozšířenějších typů dentálních pomůcek, které oceníte v případě velmi úzkých mezizubních prostor, kam se nevejde ani nejmenší velikost mezizubního kartáčku, u výrazně křivých zubů, můstků, korunek a u dětí.
Proč používat dentální nit?
Dentální nit je šikovným, skladným pomocníkem a výborným doplňkem k mezizubnímu kartáčku, kterou si můžete představit jako tenkou (nejčastěji) nylonovou pásku, sloužící k odstranění zubního plaku.
Existují různé druhy a jakým způsobem se liší?
Ano, existují různé druhy nití. Základní rozlišení je nit voskovaná a nevoskovaná. Další možné typy jsou: flosspick a superfloss.
Dentální nit
Voskované nitě jsou ideální volbou pro začátečníky, nebo pro ty, kteří oceňují jednoduchou manipulaci s nití a její zvýšenou kluznost, díky které se lépe dostává do hodně úzkého mezizubního prostoru či v rámci překryvu/křížení dvou zubů.
Nevoskované nitě vyžadují určitou zručnost při zavádění a použití, odměnou je však o něco lepší stíravá schopnost nitě oproti niti voskované.
Flosspick
Flosspick je prakticky modernější (a šetrnější) verze párátka s nataženým čistícím vláknem určeným pro čístění mezizubního prostoru. Oceníte ho, pokud preferujete co možná nejjednodušší manipulaci či jako počáteční zubní nit pro děti.
Superfloss
Bývá volbou číslo jedna obzvláště v případě ortodontické terapie – rovnátka, ale uplatní se i v případě korunek, můstků, implantátů apod. Liší se převážně dodatečným flaušovým vláknem a zvýšenou pevností na obou koncích již předstříhaných kusů. Díky tomu se lépe zavádí a její uživatelská přívětivost je tím pádem vysoká.
Existují i speciální druhy nití – ať už napuštěné různými extrakty (máta peprná), ovocné příchutě, s fluoridy i bez nich.
Jakým způsobem s nití pracovat?
Použití klasické nitě i speciálních druhů Vám rádi ukážeme v naší ordinaci DENTO.
Obecně by se ale dalo shrnout do následujících kroků:
Odtrhněte si dostatečně dlouhý kus tak, aby po namotání nitě na prostředníky vznikl mezi prsty prostor cca 5cm. U horních zubů se použije vedení palci, kdy jimi nit podeberete a opatrně zavedete vždy jedním palcem v DÚ a druhým palcem vně. Zvýšené opatrnosti dbejte při překonávání bodu kontaktu, aby nedošlo ke zbytečnému poranění tkání.
Nití pevně obemkněte zub a provádějte stíravý pohyb. K zavedení v rámci dolní čelisti je postup stejný, pouze vedení není palci – nýbrž ukazováky.
Flosspick je již předem napnutá nit včetně držáku, její zavedení je tedy velice jednoduché a následující postup stejný. Po překonání bodu kontaktu nití obemkněte povrch zubu a stíravým pohybem odstraňte zubní plak.
V případě superflossu využijte zpevněného konce jako zavaděče přímo do mezizubního prostoru nebo prostoru, kde potřebujete vyčistit a postupujte stejně jako v předešlé variantě, flaušové vlákno se postará o důkladné odstranění plaku.
TIP ordinace DENTO: Nezapomínejte, že dentální nit a mezizubní kartáček jsou důležitým doplňkem ucelené péče o zdraví dutiny ústní. Bez nich není Vaše hygiena kompletní, načež zub se skládá z 5 plošek a běžným zubním kartáčkem jsou ošetřeny pouze 3. Věnujte proto pozornost i zbývajícím ploškám zubu, které jsou predilekčním místem k tvorbě zubního kazu.