10 nejčastějších zubních mýtů

Bílé zuby jsou zdravé zuby! Nestíhám si vyčistit – dám si jablko! Zubní kaz je dědičný! Mléčné zoubky se čistit nemusí, stejně vypadají!

Že už jste někdy tyto věty slyšeli? Pojďte si společně s námi posvítit na nejčastější zubní mýty.

Mýtus – jinými slovy smyšlenka, výmysl či blud, který koluje naší společností a předává se z generace na generaci. Některé jsou relativně mladé, jiné kolují již pěknou řádku let a desetiletí.

  1. Zubní kaz je dědičný

Jeden z nejrozšířenějších mýtů moderní společnosti. Je nám líto, ale zubní kaz se bohužel (a bohudík!) nedědí, jelikož se jedná o onemocnění tvrdých zubních tkání způsobené vlivem bakterií, které zůstávají v nevyčištěném zubním plaku. Co však dědíme z generace na generaci jsou hygienické a stravovací návyky, které na vznik zubního kazu mají vysoký vliv.

  1. Čím tvrdší kartáček, tím lépe čistí

Je nám líto, ale ani nejtvrdší kartáček světa nedokáže kompenzovat špatnou techniku čištění. Jako nepříjemný bonus mohou příliš tvrdé štětiny vést k obnažení zubních krčků.

  1. Co dítě – to zub

Velice rozšířený mýtus převážně mezi ženami v očekávání a maminkami. Bohužel i zde platí, že čistý zub se nezkazí. Svou dočasnou roli zde však hrají faktory spjaté s jiným stavem ženy – např.: zvracení, které díky působením kyselin oslabuje zubní sklovinu, změněné chutě v těhotenství a vyšší příjem sladkých, kyselých potravin, hormonální změny aj. To vše vyžaduje ještě cílenější a důkladnější péči o chrup.

  1. Když si vypláchnu ústní vodou, již nemusím čistit

Ani zde se nejedná o pravdivý výrok. Zubní povlak – plak je možné rozrušit pouze mechanickým působením zubního kartáčku.

  1. Jablko na čisté zuby

Jeden z obecně nejrozšířenějších mýtů. Pozor však na to! Jablko mimo jiné obsahuje ovocné kyseliny a cukry a nejenom, že Vám zuby nevyčistí, ale dočasně i naruší rovnováhu v dutině ústní, která je potřebná pro udržení zdravých zubů. Dáte-li si jablko, platí zde stejné pravidlo jako u všech potravin obsahujících kyseliny – vyčkejte s čištěním zubů a nečistěte bezprostředně po jejich konzumaci.

  1. Mléčné zoubky se čistit nemusí, vždyť stejně vypadnou

Je mýtus, jehož část je vlastně pravdivá – ano, vypadnou, ale tam s pravdivostí končíme.

Starostlivost o mléčné zoubky je velice důležitá! Nejenom že své děti učíte správným hygienickým návykům, ale věděli jste, že neošetřený zubní kaz z mléčného zoubku může poškodit i zub stálý?

  1. Žvýkačka vytahuje plomby

Kvalitně zhotovenou výplň Vám žvýkačka ze zubu nevytáhne a pokud ano, byla s největší pravděpodobností zhotovená nekvalitně a bylo pouze otázkou času, než by došlo k jejímu vypadnutí se žvýkačkou - nebo bez ní.

  1. Čím nabušenější tvar kartáčku, tím lépe

Ačkoliv se nám televizní masírka v podobě reklam snaží tento výrok vštípit hluboko do naší mysli, opak je pravdou a nejlepší volbou bývá zpravidla kartáček docela jednoduchý: kompaktnější hlavička, rovný zástřih měkčích a hustých štětin a rovné tělo kartáčku. Nejuniverzálnější volba všech, kteří v dutině ústní aktuálně neřeší výraznější problém či dočasnou změnu podmínek čištění.

  1. Bílé zuby jsou zdravé zuby

Bílé zuby jsou opticky přitažlivější na pohled, nicméně Vás ubezpečujeme, že barva zubu neurčuje jeho zdraví. Výsledné zabarvení zubu určuje barva dentinového jádra a působení vnějších činitelů jako příjem potravy a tekutin, užívání léků, věk a obecný životní styl člověka.

  1. Čistíme 2 minuty

Délka čištění je značně individuální. Nezapomínejme, že jde o kvalitu – ne kvantitu.

 

Jak se Vám dnešní článek líbil? Kolik ze zde uvedených mýtů jste sami zaslechli, či jim sami věřili?

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz